Posta pulu çıkaran kuruluşların listesi (F – L) - List of entities that have issued postage stamps (F–L)
Bu bir posta pulu çıkaran kuruluşların listesi 1840'ta pulların piyasaya sürülmesinden bu yana bir noktada. Liste, her türden devlet kurumunu veya farklı türlerde damga basmış olan resmi olarak onaylanmış kuruluşu içerir. posta amaçlı. Bunlar, yabancı ülkelerdeki postaneleri ve askeri işgallerin, uluslararası örgütlerin, kolonilerin, vilayetlerin, şehir devletlerinin ve bazı devrimci hareketlerin organize ettiği posta hizmetlerini içerir. Liste şu üyeleri içerir: Evrensel Posta Birliği bunlar da listelenmiştir posta kuruluşları.
Bu varlıkların çoğu tarihseldir ve bazıları gerçekten çok kısa ömürlüdür. Filatelistler ve pul koleksiyoncuları genellikle artık damga basmayan varlıkları şu şekilde ifade eder: ölü ülkeler.
Tarihler, ilk ve son damga basımları için genel olarak üzerinde anlaşmaya varılan tarihlerdir. "Düzenleme tarihi", belirli bir tür veya varyasyonun yapıldığı tarih anlamına gelir. ilk yayınlandı ancak kullanımı genellikle yıllarca devam ederdi. Örneğin, bir işletme 1951'de son damgasını basmış olsa da, fiili kullanım 1960'a kadar devam etmiş olabilir: bu durumda, 1951 son pul basım tarihidir.
Belirli bir kuruluş adına pulların basıldığı sürenin yanı sıra, o kuruluşun altındaki listede ayrıca, bölge için pulların basıldığı diğer herhangi bir ad, o bölgede pulları kullanılmış olan herhangi bir başka kuruluşun adı, veya daha sonra ilgili dönemleriyle birlikte o varlığın adını değiştiren yeni isimler.
Liste
Liste, ekstra varlıkları içerecek ve bağlantıları ülke makalelerinden (önerilen) filatelik makalelere yönlendirecek şekilde kapsamlı bir şekilde revize edildi.
Falkland adaları
- Falkland adaları 1878 –
Falkland Adaları Bağımlılıkları
Faroe Adaları
- Faroe Adaları (İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz İşgali)
- Faroe Adaları 1975 –
Fiji
- Fiji 1870 –
Finlandiya
- Finlandiya 1856 –
- Aland adaları 1984 –
- Yurtdışında Finlandiya Postası
- Aunus (Finlandiya Mesleği) Sadece 1919
- Doğu Karelia (Finlandiya Mesleği) 1941–1944
- Karjala 1922 (yalnızca)
Fiume
- Arbe Sadece 1920
- Fiume (Serbest Devlet) 1918–1924
- Fiume (Yugoslav İşgali) 1945–1947
- Veglia Sadece 1920
Fransa
- Fransa 1849 –
- Fransız Somali Sahili 1902–1967
- Guadeloupe 1884–1947
- Martinik 1886–1947
- Reunion 1885–1974
- St Pierre ve Miquelon 1885–1978
Fransız Kolonileri
- Cezayir (Fransız Kolonisi) 1924–1958
- Benin (Fransız Kolonisi) 1892–1899
- Çad (Fransız Kolonisi) 1922–1937
- Dahomey 1899–1944; 1960–1975
- Dakar - Abican Sadece 1959
- Cibuti (Fransız Kolonisi) 1893–1902
- Fezzan ve Ghadames 1943–1951
- Fransız Kolonileri 1859–1886
- Fransız Ulusal Kurtuluş Komitesi 1943–1945
- Fransız Kongosu 1891–1906
- Fransız Ekvator Afrika (AEF) 1936–1958
- Fransız Guyanası 1886–1947
- Fransız Gine 1892–1944
- Fransız Kızılderili Yerleşimleri 1892–1954
- Fransız Fas 1914–1956
- Fransız Okyanusu Yerleşimleri 1892–1956
- Fransız Polinezyası 1958 –
- Fransız Koruması, Fas 1914–1915
- Fransız Soudan 1894–1944
- Fransız Güney ve Antarktika Toprakları 1955 –
- Afars ve Issas Fransız Bölgesi 1967–1977
- Fransız Batı Afrika 1944–1959
- Gabon (Fransız Kolonisi) 1886–1937
- Inini 1932–1946
- Fildişi Sahili (Fransız Kolonisi) 1892–1944
- Mali Federasyonu 1959–1960
- Moritanya (Fransız Kolonisi) 1906–1944
- Mayotte 1997–
- Orta Kongo 1907–1937
- Yeni Kaledonya 1860 –
- Nijer (Fransız Kolonisi) 1921–1944
- Obock 1892–1894
- Oubangui - Savaş Arabası 1922–1937
- Oubangui - Savaş Arabası - Tchad 1915–1922
- Senegal (Fransız Kolonisi) 1887 -
- Senegambia ve Nijer 1903–1906
- Tahiti 1882–1915
- Togo (Fransız Kolonisi) 1921–1957
- Yukarı Senegal ve Nijer 1906–1921
- Yukarı Volta (Fransız Kolonisi) 1920–1933
- Vietnam (Fransız Kolonisi) 1945–1954
- Wallis ve Futuna Adaları 1920 –
Yurtdışındaki Fransız Postaneleri
- Yurtdışındaki Fransız postaneleri
- İskenderiye (Fransız Postanesi) 1899–1931
- Andorra (Fransız Ofisleri) 1931 –
- Arad (Fransız İşgali) Sadece 1919
- Beyrut (Fransız Postanesi) Sadece 1905
- Castelrosso (Fransız Mesleği) 1920–1921
- Çin (Fransız Postaneleri) 1894–1922
- Kilikya (Fransız İşgali) 1918–1921
- Girit (Fransız Postaneleri) 1902–1913
- Dedeagatz (Fransız Postanesi) 1893–1914
- Mısır (Fransız Postaneleri) 1899–1931
- Etiyopya (Fransız Postaneleri) 1906–1908
- Bolşevizme Karşı Fransız Gönüllüleri (Fransız Postaneleri) 1941–1944
- Japonya (Fransız Postaneleri) 1865–1880
- Kavalla (Fransız Postanesi) 1893–1914
- Klaipėda Sadece 1923
- Korce (Koritza) 1917–1919
- Madagaskar (Fransız Postaneleri) 1885–1896
- Majunga (Fransız Postanesi) Sadece 1895
- Memel (Fransız Yönetimi) 1920–1923
- Fas (Fransız Postaneleri) 1862–1914
- Port Lagos (Fransız Postanesi) 1893–1898
- Port Said (Fransız Postanesi) 1899–1931
- Suriye (Fransız İşgali) 1919–1924
- Tangier (Fransız Postanesi) 1918–1942
- Saar (Fransız Yönetimi) 1920–1935
- Tientsin (Fransız Postanesi) 1903–1922
- Vathy (Fransız Postaneleri) 1893–1914
- Zanzibar (Fransız Postanesi) 1889–1904
- Türk İmparatorluğu'ndaki Fransız postaneleri 1885–1923
- Doğu Akdeniz'de Özgür Fransız Kuvvetlerinin Posta Ücreti 1942–1946
Gabon
- Gabon 1959 –
Gambiya
- Gambiya 1869 –
Gürcistan
- Gürcistan 1993 –
- Gürcistan (Sovyet öncesi) 1919–1923
Alman Kolonileri
- Caroline Adaları (Karolinen) 1899–1914
- Alman Doğu Afrika 1893–1916
- Alman Yeni Gine 1898–1914
- Alman Samoası 1900–1914
- Alman Güney Batı Afrika 1888–1915
- Alman Togo 1897–1914
- Kamerun 1897–1915
- Kiautschou 1901–1914
- Mariana Adaları (Marianen) 1899–1914
- Marshall Adaları (Alman Kolonisi) 1897–1916
Yurtdışı Alman Postası
- Arnavutluk (Alman İşgali) 1943–1944
- Alsace (Alman İşgali) 1940–1941
- Alsace-Lorraine 1870–1871
- Belçika (Alman İşgali) 1914–1918
- Çin (Alman Postaneleri) 1898–1917
- Dalmaçya (Alman Mesleği) 1943–1945
- Dorpat (Alman İşgali) Sadece 1918
- Doğu Komuta Bölgesi 1916–1918
- Estonya (Alman İşgali) Sadece 1941
- Alman Dokuzuncu Ordu Karakolu Sadece 1918
- Alman İşgal Kuvvetlerinin Posta Ücreti (WW1) 1914–1918
- Alman Meslek Sorunları (II.Dünya Savaşı) 1939–1945
- Türk İmparatorluğu'ndaki Alman postaneleri 1884–1914
- Laibach (Alman İşgali) 1943–1945
- Letonya (Alman Meslek) Sadece 1941
- Litvanya (Alman İşgali) Sadece 1941
- Lorraine (Alman İşgali) 1940–1941
- Lüksemburg (Alman Meslek) 1940–1944
- Makedonya (Alman İşgali) Sadece 1944
- Karadağ (Alman İşgali) 1943–1945
- Fas (Alman Postaneleri) 1899–1917
- Ostland 1941–1945
- Polonya (Alman İşgali WW1) 1915–1918
- Polonya (Alman İşgali II.Dünya Savaşı) 1939–1945
- Romanya (Alman İşgali) 1917–1918
- Sırbistan (Alman İşgali) 1941–1944
- Ukrayna (Alman İşgali) 1941–1944
- Batı Komuta Bölgesi 1916–1918
- Zante (Alman İşgali) 1943–1945
- Zanzibar (Alman Posta Kurumu) 1890–1891
Alman eyaletleri
- Baden 1851–1871
- Bavyera 1849–1920
- Bergedorf 1861–1867
- Bremen 1855–1867
- Brunswick 1852–1868
- Hamburg 1859–1867
- Hamburg'daki (Danimarka) yabancı postaneler
- Hannover 1850–1866
- Heligoland 1867–1890
- Holstein 1850, 1864–1867
- Lübeck 1859–1868
- Mecklenburg-Schwerin 1856–1868
- Mecklenburg-Strelitz 1864–1868
- Kuzey Almanya Konfederasyonu 1868–1871
- Oldenburg 1852–1867
- Prusya 1850–1867
- Saksonya 1850–1868
- Schleswig 1864–1868
- Schleswig-Holstein 1850–1868
- Thurn ve Taksilerin Posta Ücreti (Kuzey Bölgesi) 1849–1866
- Thurn ve Taksilerin Posta Ücreti (Güney Bölgesi) 1852–1867
- Württemberg 1851–1924
Almanya
- Doğu Almanya 1949–1991
- Almanya 1991 –
- Almanya (Müttefik Meslek) 1945–1949
- Imperial Almanya 1872–1919
- Üçüncü Reich 1933–1945
- Weimar cumhuriyeti 1919–1932
- Batı Berlin 1948–1991
- Batı Almanya 1949–1991
Almanya (Müttefik Meslek)
- Amerika, İngiliz ve Rus Bölgeleri 1946–1948
- Anglo-Amerikan Bölgeleri (Sivil Hükümet) 1948–1949
- Anglo-Amerikan Bölgeleri (Askeri Hükümet) 1945–1946
- Baden (Fransız Bölgesi) 1947–1949
- Rusya Bölgesi'ndeki Berlin-Brandenburg postası Sadece 1945
- Fransız Bölgesi (Genel Sorunlar) 1945–1946
- Mecklenburg-Vorpommern'in Rusya Bölgesi'ndeki posta ücreti 1945–1946
- Rusya Bölgesinde Kuzey Batı Saksonya Postası 1945–1946
- Rhineland-Palatinate'nin Fransız Bölgesi'ndeki posta ücreti 1947–1949
- Rus Bölgesi (Genel Sorunlar) 1948–1949
- Saar (Fransız Bölgesi) 1945–1947
- Saksonya (Rus Bölgesi) 1945–1946
- Rusya Bölgesinde Güney Doğu Saksonya Postası 1945–1946
- Türingiya (Rus Bölgesi) 1945–1946
- Württemberg (Fransız Bölgesi) 1947–1949
Gana
- Gana 1957 –
- Altın Sahili 1875–1957
Cebelitarık
- Cebelitarık 1886 –
Gilbert ve Ellice Adaları
- Gilbert ve Ellice Adaları 1911–1975
- Gilbert Adaları 1976–1979
- Kiribati 1979 –
- Tuvalu 1976 –
Yunanistan
- Epir 1914–1916
- Yunanistan 1861 –
- Ikaria 1912–1913
- Samos 1912–1915
Yurtdışı Yunan Postası
- Arnavutluk (Yunan Mesleği) 1940–1941
- Oniki Adalar (Yunan İşgali) Sadece 1947
- Türk İmparatorluğu'ndaki Yunan Postaneleri 1861–1881
- Kavalla (Yunan Mesleği) Sadece 1913
- Khios Sadece 1913
- Limni 1912–1913
- Midilli 1912–1913
Grönland
- Grönland 1938 –
Grenada
Guatemala
- Guatemala 1871 –
Gine
- Gine 1959 –
Gine – Bissau
- Gine – Bissau 1974 –
Guyana
- Guyana 1966 –
Haiti
Honduras
- Honduras 1866 –
Hong Kong
Macaristan
- Macaristan 1871 –
İzlanda
- İzlanda 1873 –
Hindistan
Hindistan Konvansiyonu Devletleri
Hint Yerli Eyaletleri
- Alwar Sadece 1877
- Bamra 1888–1890
- Barwani 1921–1938
- Bhopal 1876–1949
- Bhor 1879–1901
- Bijawar 1935–1937
- Bundi 1894–1948
- Bussahir 1895–1896
- Charkari 1894–1940
- Cochin 1892–1949
- Dhar 1897–1898
- Dungarpur 1932–1948
- Duttia 1893–1899
- Haydarabad 1869–1948
- Idar 1939–1950
- Indore 1886–1950
- Jaipur 1904–1948
- Jammu ve Keşmir 1866–1894
- Jasdan Sadece 1942
- Cevher 1887–1900
- Kishangarh 1899–1947
- Las Bela Sadece 1897
- Morvi 1931–1948
- Nandgaon 1892–1895
- Nawanager 1877–1895
- Orchha 1913–1939
- Poonch 1876–1894
- Rajasthan 1948–1950
- Rajpipla 1880–1886
- Scinde 1852–1854
- Şahpura 1914–1920
- Sirmoor 1879–1902
- Soruth (Saurashtra) 1864–1949
- Travancore 1888–1949
- Travancore - Cochin 1949–1951
- Wadhwan 1888–1892
Hindistan Denizaşırı Kuvvetleri
- Çin Seferi Gücü 1900–1923
- Kongo (Hindistan BM Gücü) Sadece 1962
- Gazze (Hindistan BM Gücü) Sadece 1965
- Hint Seferi Kuvvetleri 1914–1922
- Hint-Çin (Hint Kuvvetleri) 1954–1968
- Kore (Hindistan Muhafız Kuvvetleri) Sadece 1953
- Musul (Hint Kuvvetleri) Sadece 1919
Hint-Çin
- Annam (Hint-Çin) Sadece 1936
- Annam ve Tongking 1888–1892
- Kamboçya 1951 –
- Kamboçya (Hint-Çin) 1936
- Cochin - Çin 1886–1889
- Hint-Çin 1889–1949
- Kamboçya 1980–1989
- Khmer Cumhuriyeti 1971–1975
- Laos 1951 –
- NFLSV (VietCong) 1963–1976
- Kuzey Vietnam 1946–1976
- Güney Vietnam 1955–1976
- Vietnam 1976 –
Çin'deki Hint-Çin Postası
- Kanton (Hint-Çin Postanesi) 1901–1922
- Çin (Hint-Çin Postaneleri) 1900–1922
- Hoi – Hao (Hint-Çin Postanesi) 1902–1922
- Kouang – Tcheou 1898–1943
- Mong – Tseu (Hint – Çin Postanesi) 1903–1922
- Pakhoi (Hint-Çin Postanesi) 1903–1922
- Tchongking (Hint - Çin Postanesi) 1903–1922
- Yunnanfu (Hint-Çin Postanesi) 1903–1922
Endonezya
- Endonezya 1945 –
- Riau – Lingga Takımadaları 1954–1965
- 2018 Asya Oyunları'nın filatelik öğeleri 2018
Uluslararası Kuruluşlar
- Avrupa Konseyi Postası 1950 –
- Uluslararası Adalet Divanı posta ücreti 1934–1958
- Uluslararası Eğitim Ofisi Postası 1944–1960
- Uluslararası Çalışma Bürosu Postası 1923–1960
- Uluslararası Mülteciler Örgütü Postası Sadece 1950
- Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Postası 1958–1960
- Milletler Cemiyeti (Cenevre) 1922–1944
- UNESCO 1961–1981
- Birleşmiş Milletler (BM) 1951 –
- Evrensel Posta Birliği (UPU) 1957 –
- Dünya Sağlık Organizasyonu 1948–1975
- Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü Postası Sadece 1982
- Dünya Meteoroloji Örgütü Postası 1956–1973
İyon Adaları
- İyon Adaları 1859–1864
İran
Irak
- Irak 1923 –
- Mezopotamya 1917–1922
İrlanda Cumhuriyeti
- İrlanda 1922 –
İsrail
- İsrail 1948 –
İtalyan Kolonileri
- Ege Adaları (Oniki Ada) 1912–1945
- Astypalaea 1912–1932
- Benadir 1903–1905
- Cyrenaica 1923–1952
- Eritre (İtalyan Kolonisi) 1893–1942
- İtalyan Kolonileri (Genel Sorunlar) 1932–1934
- İtalyan Doğu Afrika 1938–1941
- İtalyanca Somaliland 1905–1936
- Jubaland 1925–1926
- Kalimnos 1912–1932
- Karpathos 1912–1932
- Kasos 1912–1932
- Kastellórizo 1920–1932
- Khalki 1912–1932
- Kos 1912–1932
- Leros 1912–1932
- Lipsos 1912–1932
- Nisiros 1912–1932
- Patmos (Patmo) 1912–1932
- Rodos 1912–1935
- Syme 1912–1932
- Telos 1912–1932
- Trablusgarp 1923–1943
Yurtdışı İtalyan Postası
- Afrika'daki İtalyan postaneleri
- Arnavutluk (İtalyan İşgali) 1939–1943
- Bingazi (İtalyan Postanesi) 1901–1912
- Cephalonia ve Ithaca (İtalyan İşgali) Sadece 1941
- Çin'deki İtalyan postaneleri
- Konstantinopolis (İtalyan Postanesi) 1908–1923
- Korfu (İtalyan İşgali) Sadece 1923
- Korfu ve Paxos (İtalyan İşgali) Sadece 1941
- Girit'teki İtalyan postaneleri
- Dalmaçya (İtalyan İşgali) 1919–1923
- Durazzo (İtalyan Postanesi) 1902–1916
- Mısır'daki İtalyan postaneleri
- Etiyopya (İtalyan İşgali) Sadece 1936
- Fiume ve Kupa Bölgesi 1941–1942
- İyon Adaları (İtalyan İşgali) 1941–1943
- Türk İmparatorluğu'ndaki İtalyan Postaneleri 1873–1923
- Jannina (İtalyan Postanesi) 1909–1911
- Kudüs (İtalyan Postanesi) 1909–1911
- Khania (İtalyan Postanesi) 1900–1912
- Lubiana (İtalyan İşgali) Sadece 1941
- Karadağ (İtalyan İşgali) 1941–1943
- Pechino (İtalyan Postanesi) 1917–1922
- Selanik (İtalyan Postanesi) 1909–1911
- Saseno (İtalyan İşgali) Sadece 1923
- Scutari (İtalyan Postanesi) 1909–1915
- Smirne (İtalyan Postanesi) 1909–1911
- Tientsin (İtalyan Postanesi) 1917–1922
- Trentino (İtalyan İşgali) 1918–1919
- Trablus (İtalyan Postanesi) 1909–1912
- Valona (İtalyan Postanesi) 1909–1916
- Venezia Giulia (İtalyan İşgali) 1918–1919
İtalyan Devletleri
- Modena 1852–1860
- Napoli 1858–1861
- Napoliten İller 1861–1862
- Papalık Devletleri 1852–1870
- Parma 1852–1860
- Piedmont 1851–1862
- Romagna 1859–1860
- Sardunya 1851–1863
- Sicilya 1859–1860
- Toskana 1851–1860
- İki Sicilya 1858–1861
İtalya
- Campione d'Italia Sadece 1944
- İtalyan Sosyal Cumhuriyeti 1944–1945
- İtalya 1862 –
Fildişi Sahili
- Fildişi Sahili 1959 –
Jamaika
- Jamaika 1860 –
Japonya
- Japonya 1871 –
- Ryukyu Adaları 1948–1972
Yurtdışındaki Japon Postası
- Brunei (Japon Mesleği) 1942–1945
- Burma (Japon Mesleği) 1942–1945
- Orta Çin (Japon Mesleği) 1941–1944
- Honan (Japon Mesleği) 1941
- Hong Kong (Japon Mesleği) Sadece 1945
- Hopei (Japon Mesleği) 1941
- İç Moğolistan (Japon Mesleği) 1941–1943
- Japon Tayvan (Formosa) Sadece 1945
- Java (Japon Mesleği) 1943–1945
- Kelantan (Japon Mesleği) 1942–1945
- Kore (Japon Postaneleri) 1900–1901
- Kwangtung (Japon Mesleği) 1942–1945
- Malaya (Japon Mesleği) 1942–1945
- Mançukuo 1932–1945
- Mengkiang (Japon Mesleği) 1942–1945
- Nangking ve Şangay (Japon İşgali) 1941–1945
- Kuzey Borneo (Japon Mesleği) 1942–1945
- Kuzey Çin (Japon Mesleği) 1942–1945
- İşgal altındaki Çin'deki Japon görevi 1941–1942
- Sarawak (Japon Mesleği) 1942–1945
- Shansi (Japon Mesleği) 1941
- Shantung (Japon Mesleği) 1941
- Güney Çin (Japon Mesleği) 1942
- Sumatra (Japon Mesleği) 1943–1945
- Supeh (Japon Mesleği) 1941
- Filipinler (Japon Mesleği) 1942–1945
- Çin (Japon Postaneleri) 1900–1922
- Japon Deniz Kontrol Bölgesi 1942–1943
Ürdün
- Ürdün 1920 –
- Filistin (Ürdün İşgali) 1948–1950
- Ürdün 1920–1949
Kazakistan
- Kazakistan 1992 –
Kenya
- Kenya 1963 –
Kiribati
Kore
- Kore (İmparatorluk) 1884–1910
- Kuzey Kore 1948 –
- Güney Kore 1946 –
- Güney Kore (Kuzey Kore Mesleği) Sadece 1950
Kosova
- Kosova 2000 –
Kuveyt
- Kuveyt 1923 –
Kırgızistan
- Kırgızistan 1992 –
Labuan
- Labuan 1879 – 1906
- Malezya 1963 –
- Boğaz Yerleşimleri 1867 – 1979
Laos
Letonya
- Cesis diğer adıyla Wenden 1863–1901
- Letonya 1918–1940; 1991 –
Lübnan
- Büyük Lübnan 1924–1926
- Lübnan 1924 –
Leeward Adaları
- Anguilla 1967 –
- Antigua 1862 –
- Antigua ve Barbuda 1981 –
- Barbuda 1922 –
- Britanya Virjin Adaları 1968 –
- Danimarka Batı Hint Adaları 1855–1917
- Dominika 1874 –
- Leeward Adaları 1890–1956
- Montserrat 1876 –
- Nevis 1980 –
- Nevis (İngiliz Sömürge Sorunları) 1861–1890
- Aziz Christopher 1870–1890
- Aziz Christopher Nevis ve Anguilla 1952–1980
- St Kitts 1980 –
- St Kitts Nevis ve Anguilla 1967–1971
- St Kitts-Nevis 1903–1980
- Virgin Adaları 1866–1968
Lesoto
- Basutoland 1933–1966
- Lesoto 1966 –
Liberya
- Liberya 1860 –
Libya
- Osmanlı imparatorluğu posta idaresi
- Osmanlı İmparatorluğu posta idaresi döneminde Libya'da dış posta hizmetleri
- İtalyan Meslek: posta idaresi 1911–1943
- İngiliz Yönetimi: posta yönetimi Trablusgarp ve Cyrenaica 1942–1951
- Fransız Yönetimi: posta yönetimi Fezzan 1943–1951
- Cyrenaica Bağımsız Krallık: posta idaresi 1950–1951
- Libya Krallığı: posta idaresi 1951–1969
- Genel Yazı ve Telekomünikasyon Şirketi (GPTC) 1969 -
- L.A.R. Libya Arap Cumhuriyeti 1969–1977
- S.P.L.A.J. Sosyalist Halkın Libya Arap Cemahiriyesi 1977–1988
- G.S.P.L.A.J. Büyük Sosyalist Halkın Libya Arap Cemahiriyesi 1988 –
Lihtenştayn
- Lihtenştayn 1912 –
Litvanya
- Litvanya 1918–1940; 1990 –
Lüksemburg
- Lüksemburg 1852 –
Ayrıca bakınız
Referanslar
Kaynakça
- Stanley Gibbons Ltd, Avrupa ve Koloniler 1970Stanley Gibbons Ltd, 1969
- Stanley Gibbons Ltd, çeşitli kataloglar
- Stuart Rossiter ve John Flower, Pul Atlası, W H Smith, 1989
- XLCR Damga Bulucu ve Koleksiyoncu Sözlüğü, Thomas Cliffe Ltd, 1960 dolayları
- Rimeco S.A. / İsviçre, "Libya'nın 1942 Pul Kataloğu" ve "Libya Cemahiriyesinin Pul Kataloğu"